magazyn sztukiRoman Wysogląd - teksty


Rano 27 kwietnia 2011 roku odeszła od nas w niedalekim Meksyku Barbara Paciorek – Paleta absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej ASP, prywatnie od zawsze towarzyszka życia skrzypka nad skrzypkami Zbyszka.

  Bywa, przecież życie na szczęście nie jest jednym wielkim Vis – a Vis, albo czymś podobnym.

  Miałem przyjemność poznać Ją jeszcze jako studentkę ASP. Ale nie o tym napiszę kilka słów.

 Przez lata dochodziły do mnie szczątkowe informacje o Jej coraz lepszej i bardziej ugruntowanej pozycji na tamtejszym Uniwersytecie, udanym życiu rodzinnym, pięknych córkach robiących oszołamiające kariery w południowoamerykańskich serialach.

I nagle w roku 2006 ta z pozoru spokojna i nienarzucająca się nigdy dama wydała w Meksyku antologię polskiego plakatu filmowego 1945- - 2006.„ Cartel Contemporaneo Polaco”.

  Książka waży co najmniej sześć kilogramów i zawiera reprodukcje najważniejszych dla polskiego plakatu faktów począwszy od mężczyzny za sterem ( jakby tamtych czasów), kobietę na traktorze, a przede wszystkim prawie wszystkie najważniejsze i najznakomitsze plakatach tych lat począwszy od Eryka Lipińskiego, Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicę, Waldemara Świerzego, Jana Młodożeńca, Franciszka Starowiejskiego, Jana Sawkę, Eugeniusza „Get” Stankiewicza, czy Lecha Majewskiego, oraz tysiąca innych, których z uwagi na Ramt felietonu nie jestem w stanie wymienić.

  Osobny rozdział zajmują plakaty artystów, nazwijmy ich niepolskimi, do naszych sztuk, czy filmów.

  Poza tym są nawet reprodukowane plakaty Stanisława Wyspiańskiego!

  Dziwne w tym wszystkim jest, iż tak wspaniały album wydało państwo Meksyk. Nasze Ministerstwo Kultury i Dziewictwa Narodowego ( słowo Sztuka już dawno zostało zrzucone z frontu budynku jako w Nowej Polsce kompletnie niepotrzebne, nieprzydane nikomu, ponieważ w Polsce słowo „ sztuka” kojarzy się co najwyżej ze sztuką mięsa,  a nawet kompromitujące).

  Widocznie w Meksyku o polskiej sztuce wiedzą więcej, lepiej, a nawet ją rozumieją. W przeciwieństwie do przypadkowych polskich ministrantach kultury.


Roman Wysogląd


Wystawa Prac Barbary Paciorek – Paleta w Meksyku 29.10.2012


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt