magazyn sztuki

pl. szczepański 3a,

31-011 kraków

tel.: (+48/12) 422 40 21

(+48/12) 422 40 21

422 10 52

fax: (+48/12) 422 83 03

bunkier@bunkier.com.pl

www.bunkier.com.pl

 

 Pokaż Bunkier Sztuki na większej mapie
 nadchodząca wystawa bieżąca wystawa

ROLAND WIRTZ

"immediotus"

od 21.03.2015

 wydarzenia 2014

KOMBUCHA  /wystawa zbiorowa/

od 11.02.2015

Kombucha to nic innego jak popularna symbioza drożdży i bakterii. Ta pozornie niewinna, galaretowata substancja ma podobno niezwykłe właściwości, z których najczęściej wymieniane są: oczyszczanie i regeneracja organizmu, pobudzanie układu odpornościowego i przywracanie naturalnej równowagi. W wyniku naturalnej fermentacji kombuchy powstaje lekko musujący słodkawy napój, swoją wewnętrzną strukturą przypominający oranżadę. Niektórym filozofom śniły się podobno umywalki, które poza kranem z ciepłą i zimną wodą miałyby jeszcze trzeci – to z niego płynąłby strumieniami bąbelkowy napój. Dziś to sztuka bywa taką niespodzianką, zaskakując nas w pozornie oswojonej rzeczywistości. Odwołując się do tytułowej kombuchy, możemy sprawić, że dobroczynne właściwości grzyba znajdą zastosowanie w polu sztuki współczesnej.

Na zbiorowej wystawie Kombucha zobaczymy prace uczestników warsztatów Odczarowywanie metody twórczej, realizowanych w 2014 roku w Bunkrze Sztuki, a także autorskie realizacje Joanny Piotrowskiej i Dawida Misiornego, będące reakcją na przebieg projektu, i prace artystów z Kenii. Stworzone na tę okazję dzieła czerpią z różnych tradycji sztuki współczesnej, zarówno tej wywodzącej się z praktyk konceptualnych, jak i tej o bardziej społecznym charakterze. Realizacje uczestników definiowane są przez ich własne pragnienia, fantazję, ograniczenia  i potrzeby na przykład wytworzenia przestrzeni będącej lustrzanym odbiciem światów niemożliwych. Podstawą zrealizowanych w 2014 roku warsztatów było rozszerzenie pojęcia kadr kultury, które wyznacza granicę pomiędzy amatorstwem i profesjonalizmem. Ich istotą była chęć sprawdzenia, czy możliwy jest swobodny proces twórczy wynikający z samej pasji, nakierowany na przyjemność, w tym przyjemność widza. Grupa artystów działających poza obiegiem sztuki współczesnej w Nairobi i w Krakowie podczas spotkań w Bunkrze Sztuki dyskutowała na temat tendencji w sztuce światowej ostatnich czterech dekad, konfrontowała też zdobytą wiedzę ze swoją praktyką, w której zniesione zostały różnice społeczne i kulturowe, za to realizowane są wszelkie fantazje możliwe do stworzenia w realnym świecie.

Kuratorami wystawy Kombucha są: Ewa Tatar – inicjatorka cyklu warsztatów dla kadr kultury przy projektach Odczarowywanie metody twórczej i Pawilon Wystawowy oraz Bartosz Przybył Ołowski, związany z Fundacją Razem Pamoja i prowadzący (we współpracy z Anią Batko  i Kamilem Kuitkowskim) cykl Odczarowywań 

 


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt