magazyn sztukiarsene wiatrak

Łobzowska 6, Kraków

tel. 792 486 444

info@arsene.pl

http://www.arsene.pl
View arsen galeria wiatrak in a larger map
 nadchodzące wydarzenia
 bieżące wydzraenie

 wydarzenia 2012

Konrad Kuzniewski

"OBRAZaSZTUKI Marc Ney"

od 23.11.2013


SEBASTIAN WYWIORSKI

"Filtr" /malarstwo/

od 15.11.2013


WOJCIECH KOPCZYNSKI

rzezba

od 14.11.2013


DAMIAN CHOMATKOWSKI

"Charaktery i fobie"

od 26.10.2013


BARTLOMIEJ RADOSZ

malarstwo

od 26.09.2013 r.


GUMA arabska

Gabrysia Hubner i Michal Bartlomowicz

"Modele i hybrydy"

od 18.09.2013 r.


Arsene Galeria Wiatrak

Adrian Kolerski

obrazy które zapomnisz

od 28.06.3013

Bodźce, chwilowe i ulotne.

Jak zgniecenie kartki, odpalenie peta. Są jak plama, tworząca się przez nieuwagę na białym obrusie. Niezamierzona. A może jednak? Rozlewają się po mózgu i wchłaniają w niego, nie można ich powstrzymać. Szum rzeczywistości próbuje ogłuszać, uderza mocno w tył głowy. Nadwrażliwość sprawia, że krótkotrwały impuls odbija się w umyśle.

Obraz to proces, początek ma w przestrzeni, w której pojawia się motyw – spięcie sensów, jak uderzenie serca, nietrwałe. Echo tego co było lub dopiero nadejdzie. Oddech, wdech – wydech. Mantra życia. Trzeba oddychać głęboko. Wtopić się, wgryźć, do mięsa. Aby móc się za chwilę wycofać i szukać gdzie indziej. Odwrócić twarz, splunąć przez ramię i iść dalej. Nic tu nie jest jednoznaczne. Nie ma jednej odpowiedzi. Jednej drogi interpretacji. Każda ingerencja jest początkiem zmiany. A zmiany te nigdy nie ustaną.

Obraz jest rozedrgany, niestabilny, złożony z kawałków tego co nazwać możemy rzeczywistością. Nie odnajdziemy w nim jednak prostych odniesień to tego co materialne poza płaszczyzną płótna. Tutaj farba nigdy nie staje się odbiciem tego co wywołało potrzebę działania. Obraz sam staje się impulsem, nowym tworem. Przekazaną dalej sumą tego co wywołało reakcję. Niepokój, dreszcz przed nieznanym, ale jakże fascynującym. Tu nie ma prostych rozwiązań, instrukcji obsługi przyczepionej do dzieła jak etykietka ograniczająca sposób jego postrzegania. Nawarstwiają się kolejne historie, impulsy, spojrzenia. Nie ma granicy, końca ani początku. Trzeba spojrzeć by poddać się nieustannej transgresji w obrębie obrazów i ponieść się temu co niesie potencjał płaskiej powierzchni płótna.

Anna Sienkiewicz


Arsene Galeria Wiatrak

Olga Ząbroń

malarstwo

od 20.06.2013


Galeria Arsene Wiatrak

Karolina Jabłońska

Ostatnie pożegnanie

od 26.04.2013


Galeria Arsene Wiatrak

Ewelina Kaliszczuk

en solitaire vol 2

od 11.04.2013

Ewelina Kaliszczuk jest swego rodzaju chodzącą zagadką.

Odkrycie to być może nie jest wolne od banalności, bo zagadką jest „Każdy” spotykany przechodzień, jednak postać i twórczość Eweliny to trochę inny rodzaj tajemnicy.

Ukończyła studia uniwersyteckie w dziedzinie neurobiologii, od kilku lat jest studentką wydz. Malarstwa, równolegle poświęca wiele swojego czasu grafice akwafortowej.

Jej plastyczny talent, jej prace wydają się nie mieć żadnego związku z poprzednim etapem jej życia i zdobytego wykształcenia, wprost przeciwnie – wydają się być manifestacją potrzeby odrzucenia ograniczeń, które niesie w sobie pozornie (według Eweliny) przyjazny reżim edukacji artystycznej.

Zostaje więc znowu dzieckiem. Tym razem z wyboru. Wiele wskazuje na to, że wybór nie jest zły, a prostym dowodem jest twórczość Eweliny, zarówno ta, którą znam z dziesiątków grubych szkicowników, jak i jej warsztatowe prace graficzne, tak swobodne, jakby ich autorka nie rozpoczęła jeszcze podstawówki, co jest o tyle nieprawdą, bo sporo już umie, za wiele jak na dziecko!

Tu więc rozpoczyna się druga część zagadki – czy ten stan powtórnie odzyskanej potencji twórczej dziecka może być trwały?

Sądzę, że nie, że przejdzie z czasem w inną fazę, której jeszcze nie znamy.

To już jednak inna tajemnica, a którą praca człowieka, ogólnie nazywana SZTUKĄ drąży i drąży od tysięcy lat.

Prof. Stanisław Wejman

Ewelina Kaliszczuk -obecnie studentka trzeciego roku na wydziale malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka. Ewelina jest aktywną uczestniczką zajęć w pracowni miedziorytu prowadzonej przez prof. Stanisława Wejmana oraz prof. Krzysztofa Tomalskiego.

Na wystawie zatytułowanej en solitaire - vol 2. autorka pokaże grafiki, bedące kontynuacją en solitaire - vol.1 - gdzie było prezentowane malarstwo ponad miesiąc temu w galerii 3 Okna na Dajworze.

Na wystawie zobaczymy głównie suchą igłę, oraz akwafortę pomieszana gdzieniegdzie z akwatintą, aaa..... i jeszcze jeden odprysk (guma arabska i atrament) się pojawi - możliwe, że nawet w paru kopiach.

En solitaire - w wolnym tłumaczeniu z francuskiego na język polski oznacza samodzielną robotę, a może też oznaczać samoistne trwanie - w "zagiętej" czasoprzestrzeni (mowa tu o sferze snu, kiedy ciało jest daleko poza nami).

Bywanie osobnym ludkiem, już chyba nawet nie - samotnym!, z włochatymi uszami, z których wyrastają korzenie drzew wraz z rozdętym brzuchem z uwypuklonymi jelitami- to "takie sobie" życie na płótnie, ale też co się już niebawem okaże bo już (11.04. o godz: 19) życie w pełnej krasie na matrycy graficznej!


Galeria Wiatrak

Tomasz Kręcicki

odpadki

od 19.04.2013


Galeria Arsene Wiatrak

Aleksandra Szmak

"napiszę ci obraz"- malarstwo

od 09.03.201320.03.2013 - finisaż

Aleksandra Szmak urodziła się w 1986 r., w Wodzisławiu Śląskim. Ukończyła studia na Wydziale Form Przemysłowych w Krakowie.  W 2011 roku uzyskała dyplom w Pracowni Komunikacji Wizualnej u Prof. Władysława Pluty. (recenzentką pracy była Pani Prof. Barbara Suszczyńska- Rąpalska) Uczestniczyła w zajęciach w Katedrze Sztuk Wizualnych pod kierunkiem Prof. Jana Pamuły co przyczyniło się do poszukiwań inspiracji projektowych w malarstwie oraz w naturze. Prace o podłożu typograficznych stanowiły egzegezę do pracy dyplomowej- projektowej. Ponadto nie tylko zaprojektowała wybrane elementy identyfikacji wizualnej wystawy- zatytułowanej „Litera w sztuce”, ale także prześledziła historię innych twórców wykorzystujących literę jako medium. Obecnie mieszka, maluje i projektuje w Krakowie.  Czerpie inspiracje z odautorskiego malarstwa, architektury oraz historii.  W wolnych chwilach uprawia malarstwo oraz sport. Wystawa w Galerii Wiatrak jest jej pierwszą indywidualną wystawą.


 

home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt