magazyn sztukiAdam KieniewiczGABA HERMAN W „PRZEDZIALE” 


ULEGŁE FORMY KOBIECOŚCI

Małgorzaty Rudowicz „de rudee”

w Galerii „PANORAMA”


MINIATURY KAZIMIERZA MACHOWINY – MALARZA NASWTROJU W VIS a` VIS


Włodzimierz Val Giełgud - Afryka - zdjęcia pochodzące z ostatniej dekady XIX wieku


DREAMS – MICHAŁA GIEDROJCIA


Grafika komputerowa

Piotra & Bartosza Weberów

w barku kawowym "Rio".


Wycinanki Elżbiety Majewskiej-Hernandez


B A B A   W   K R U C H C I E

Rysunki Iwony Siwek – Front


SIELANKOWE, LIRYCZNE KARTONY DE RUDEE INSTYTUCIE fRANCUSKIM W kRAKOWIE


BAŚNIOWY ŚWIAT EWY BAJEK  - CZYLI „SNIADANIE NA TRAWIE”


„ENEASZ I DIOGENES”

CZYLI OBRAZY BOGUMIŁA KSIĄZKA

W „OTWARTEJ PRACOWNI”


„SAMOTNOŚĆ WE DWOJE”

Gaba Herman w Galerii Floriańska 22


„CHRAM”

Andrzej Zygadła w Art. Agenda Nova

 

„ENEASZ I DIOGENES”

CZYLI OBRAZY BOGUMIŁA KSIĄZKA

W „OTWARTEJ PRACOWNI”


Pokazane prace wielce utalentowanego artysty, jakim jest bez wątpienia Bogumił Książek, oscylują pomiędzy snem a jawą, a także realizmem współczesnego życia.

Eneasz – mityczny bohater wojny trojańskiej, tułający się po morzach w poszukiwaniu żony, zawędrował na południowo włoskie plaże Acayi. Mógł tam tez przebywać grecki filozof Diogenes – którego przewodnią myślą było  „ Wolność od dóbr materii” .

To nam wyjaśnia tytuł wystawy. Bowiem mit splata się z realnym tokiem myślenia.

Obrazy artysty ukazują zwykłych ludzi – turystów wypoczywających na jasnej przesyconej słońcem i błękitem lazurowego morza plaży. Postacie te, bez wyraźnego celu, spacerują, brodzą po wodzie, która obmywa ich stopy, leżakują, pływają, skaczą do wody. Ich opalone ciała odcinają się od bieli tła obrazu.  Na plaży nie spotkamy Eneasza, ale on tam jest, przypatruje się dziewczynom, kobietom w skąpych strojach, może szuka zony?  Mit miesza się z realizmem filozofii  Diogenesa, którego odzwierciedla wylegujący się na materacu hipis. Samotna postać myśliciela, z którego emanuje łagodność, spokój.  Dla niego świat to tylko ułuda, mamiąca myśli.  Patrzy z politowaniem przez wielkie okulary i zapewne dziwi się co się w koło niego dzieje, poco ten gwar, ci dziwni ludzie, którzy przysłaniają mu słońce.

Kompozycje obrazów budowane są niezwykle prostymi środkami.  Artysta przedstawia czasem jedną, czasem grupę postaci, które odcinają się od lekko tylko zarysowanego tła.

Nie spotykamy więc konwencjonalnej zabudowy powierzchni płótna zawartej w geometrii  figur i monochromatycznych zestawień barw. Jest więc żar słońca, biel plaży, co artysta osiągnął bardzo oszczędną wyważoną i chłodną kolorystyką.

Dawno wernisaż w Otwartej Pracowni nie zgromadził tak wielu gości., którzy szczerze gratulowali twórcy, dyskutowali i spierali się, bowiem każdy inaczej odczytywał zawarte w obrazach myśli, przesłania.  Bowiem niniejsza wystawa ukazuje dzieła będące świadectwem osiągniętej przez Bogumiła Książka bardzo osobistej dyscypliny myślenia i postrzegania, której celem jest ciągłe doskonalenie i przekazanie koncepcji rzeczywistości, miast mitu czy przyziemności bytu.

Zachęcam państwa do zwiedzenia wystawy i zadymaniem się nad filozofią myśli mitycznego Eneasza a realnego Dionizesa.

Adam Kieniewiczfot.A.Kieniewicz


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt