magazyn sztuki

ul. Batorego 2 (2.piętro/drzwi po prawej)

31-135 Kraków

Polska

12 397 23 98

12 397 23 81

e-mail: galeria@nova.art.pl 

www.nova.art.pl

własciciel

Małgorzata i Marcin Gołębiewscy

 

Godz. Otwarcia

od poniedziałku do piątku w godzinach

od 11:00 do 18:00


Pokaż art agenda nova na większej mapie
 nadchodząca wystawa bieżąca wystawa

Zuzanna Rokita

'ĆMIENIE'.

od 06.03.2015

 wydarzenia 2014

Szymon Szewczyk

Możliwe rozwiązania

od 09.01.2015

Szymon Szewczyk jest kolekcjonerem. Jego praktyka skupia się na intuicyjnych poszukiwaniach szczelin w narracjach. W swoim artystycznym imaginarium umiejscawia elementy niezachodniej kultury, strzępki śladów przeszłości, a także elementy przypominające skarby spontanicznego majsterkowicza.

Szymon swoją kolekcję buduje w oparciu o strategie zawłaszczania znalezionych obiektów, ze szczególną dbałością o zachowanie ich pierwotnych kontekstów. Czasem jednak pozwala sobie na drobne manipulacje, poszukując pozornie niemożliwych połączeń. Czy możliwe jest połączenie jedną linią obiektu etnograficznego pochodzącego z Afryki z twórczością artysty konstruktywisty? Czy współpraca między linią obiektu etnograficznego z Afryki, a twórczością artysty – konstruktywisty, jest możliwa? Gdzie leży punkt wspólny pomiędzy imitującymi PRL'owskie okleiny obiektami a prętami odwołującymi się w swojej konstrukcji do prac m.in. Katarzyny Kobro? Sensy i znaczenia lewitują na granicy prawdy i blefu. Sięgając do pozornie sprzecznych estetyk - sztuki awangardy i DIY, Szewczyk zarysowuje zaskakujące konfiguracje wpływów, inspiracji i powiązań.
Galeria Nova została otwarta w grudniu 2002 i mieści się przy ulicy Nowej na krakowskim Kazimierzu.

Profil galerii zorientowany jest na sztukę, która odnosi się do współczesnej rzeczywistości i bezpośrednio ją komentuje. Obok malarstwa reprezentującego różne odmiany realizmu: od hiperrealizmu, przez fotorealizm do pop-realizmu, galeria prezentuje także fotografię i instalacje malarskie.

Galeria współpracuje głównie z artystami młodego pokolenia o ustalonej pozycji na rynku sztuki współczesnej. W swojej ofercie posiada prace uczestników festiwalu sztuki novart, projektu Supermarket Sztuki III oraz artystów związanych z grupą Ładnie. Zorganizowała już ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych, m.in.: Marcina Cieńskiego, Marka Firka, Agnieszki Kicińskiej, Karoliny Kowalskiej, Marcina Mroczkowskiego, Kingi Nowak, Marty Paulat, Joanny Pawlik, Malwiny Rzoncy, Katarzyny Skrobiszewskiej.

Galeria promuje również interesujących debiutantów, których twórczość mieści się w jej profilu. Ofertę galerii wzbogaca obecność prac artystów dojrzałych - takich jak Bettina Bereś, Jadwiga Sawicka, Edward Dwurnik, Robert Maciejuk czy Sławomir Toman, których konsekwentna postawa twórcza zadecydowała o wysokiej pozycji we współczesnej sztuce.


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt