magazyn sztukiul.Poselska 15

Kraków

tel/fax +48 12 422 03 94

e-mail: galeria@artemis.art.pl

Dyrektor:

Janina Górka - Czarnecka


Pokaż artemis na większej mapie
 nadchodząca wystawa bieżąca wystawa

Danuta Leszczyńska Kluza

kraj - obrazy

od 11.06.2015

 wydarzenia 2015

TAMARA BERDOWSKA

"Kompozycje przestrzenne"

od 26.04.20156


Barbara Gawdzik Brzozowska

fragmenty opowieści

prace z lat piędziesiątych i sześćdziesiątych

od 19.03.2015

Wystawa prezentuje kameralny wybór praktycznie nieznanych szerszej publiczności prac zmarłej w 2010 roku wybitnej, wszechstronnej artystki. Składają się na nią między innymi rysunki z wczesnego okresu twórczości, ilustracje książkowe, prasowe, projekty graficzne. Przypominają, że Barbara Gawdzik-Brzozowska to nie tylko autorka eleganckich portretów dam i kotów, ale doceniona na świecie rysowniczka, utalentowana graficzka, ilustratorka, projektantka oraz wnikliwa obserwatorka rzeczywistości. Zapraszamy do niezwykłego świata, w którym panuje szczególny rodzaj czułości, ironii, humoru i piękna…

                          Fragment tekstu do katalogu wystawy autorstwa Anny Chmielarz

Barbara Gawdzik-Brzozowska

Urodziła się w roku 1927 w Katowicach, zmarła w Zakopanem w 2010. W latach 1939-1955 mieszkała w Krakowie, a następnie w Zakopanem. Podczas okupacji uczęszczała do Kunstgewerbeschule oraz Zawodowej Szkoły Krawieckiej. Studiowała na ASP w Krakowie; w roku 1949 uzyskała absolutorium z malarstwa u Eugeniusza Eibischa, a w roku 1952 dyplom z grafiki u Konrada Srzednickiego (w niezwykle rzadkiej technice kamieniorytu). Nigdy potem nie malowała, ani nie zajmowała się grafiką warsztatową.

Już podczas studiów zyskała renomę jako rysowniczka i ilustratorka – najpierw prasowa (m. in. Tygodnik Powszechny, Życie Literackie, Szpilki), a potem również książkowa. W latach 1952-74 zilustrowała kilkadziesiąt książek, przede wszystkim dla dzieci, głównie dla Wydawnictwa Literackiego oraz Państwowych Wydawnictw Muzycznych. W latach 1952-67 zajmowała się malarstwem ściennym, początkowo sakralnym (współpracowała przy kościelnych polichromiach w Głogówku, Mogilanach oraz Imielnie), a następnie realizowała liczne murale, przede wszystkim w Zakopanem i okolicy (m. in. plafon Kawiarni MPiK w Domu Turysty, liczne wnętrza w hotelu Zakopane, restauracji hotelu Morskie Oko). Współpracowała przy rozmaitych opracowaniach plastycznych (m. in. Muzeum Auschwitz-Birkenau), projektach architektonicznych (m. in. z zespołem T. Janowskiego I nagroda w konkursie na pawilon polski na EXPO’58 w Brukseli). W drugiej połowie lat 50. i z początkiem lat 60. zajmowała się również projektowaniem mody, mebli, zabawek, odznak, biżuterii itp., po roku 1965 coraz bardziej odchodząc od plastyki użytkowej na rzecz czystego rysunku.

Miała ponad 50 wystaw indywidualnych, w tym kilkanaście za granicą; uczestniczyła w kilkuset wystawach zbiorowych w Polsce i wielu krajach świata. Była laureatką licznych nagród artystycznych (m. in. Złoty Medal Prezydenta Republiki Włoskiej: I Biennale „Danza e baletto”, Pistoia-Montecatini 1969; Nagroda regulaminowa: V Biennale Rysunku, Rijeka 1976; I Nagroda w dziale rysunku: IV Biennale „Sport w Sztukach Pięknych”, Madryt 1973; II Nagroda w dziale rysunku: V Biennale „Sport w Sztukach Pięknych”, Barcelona 1975; II Nagroda: XV Salon Humorystów, Knokke-Heist 1975).

Jej prace znajdują się w Muzeach Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Muzeach Okręgowych w Radomiu, Chełmie, Szczecinie, Bydgoszczy, Przemyślu, Lublinie, Warce i Katowicach, Muzeum Sportu w Warszawie, w zbiorach Hiszpańskiej Rady Narodowej Sportu i Turystyki, Fundacji Bell Co. w Chicago, kolekcji miast Herfordt i Wels i innych kolekcjach publicznych oraz bardzo wielu zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.


JANUSZ ORBITOWSKI

"Reliefy i rysunki"

od 22.01.2015


Prywatna galeria sztuki współczesnej prowadząca sprzedaż dzieł z zakresu malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki i fotografii artystycznej - działa od czerwca 1994 roku.; początkowo przy ulicy Floriańskiej, potem przy ulicy Starowiślnej 21, w budynku mieszczącym zasłużona Scenę Kameralną Teatru Starego położonym na trasie wiodącej do zabytkowej dzielnicy żydowskiej Kazimierz. Obecnie ul.Poselska 15

W ofercie około tysiąc pozycji z szerokiego wachlarza tendencji zarówno sztuki przedstawiającej jak i abstrakcyjnej. Galeria prowadzi regularną działalność wystawienniczą i towarzyszącą jej wydawniczą ( katalogi, plakaty, pocztówki ).


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt