magazyn sztukiAdam KieniewiczGABA HERMAN W „PRZEDZIALE” 


ULEGŁE FORMY KOBIECOŚCI

Małgorzaty Rudowicz „de rudee”

w Galerii „PANORAMA”


MINIATURY KAZIMIERZA MACHOWINY – MALARZA NASWTROJU W VIS a` VIS


Włodzimierz Val Giełgud - Afryka - zdjęcia pochodzące z ostatniej dekady XIX wieku


DREAMS – MICHAŁA GIEDROJCIA


Grafika komputerowa

Piotra & Bartosza Weberów

w barku kawowym "Rio".


Wycinanki Elżbiety Majewskiej-Hernandez


B A B A   W   K R U C H C I E

Rysunki Iwony Siwek – Front


SIELANKOWE, LIRYCZNE KARTONY DE RUDEE INSTYTUCIE fRANCUSKIM W kRAKOWIE


BAŚNIOWY ŚWIAT EWY BAJEK  - CZYLI „SNIADANIE NA TRAWIE”


„ENEASZ I DIOGENES”

CZYLI OBRAZY BOGUMIŁA KSIĄZKA

W „OTWARTEJ PRACOWNI”


„SAMOTNOŚĆ WE DWOJE”

Gaba Herman w Galerii Floriańska 22


„CHRAM”

Andrzej Zygadła w Art. Agenda Nova

 

„CHRAM”

Andrzej Żygadło w Art. Agenda Nova


Andrzej Żygadło, student wydziału Malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka (V r) a także wydziału Konserwacji i Renowacji Dzieł Sztuki (IV r) na ASP w Krakowie, to niezwykle utalentowany młody artysta, o wielorakich zainteresowaniach twórczych: rysunek, grafika, fotografia.

Prezentowane na wystawie prace jak sam powiada podzielił na trzy zagadnienia tematyczne.

Pierwszy temat to zagadnienie – Człowiek jako istota śmiertelna i świadomość    przemija lejności świata.

Drugi temat odnosi się do motywu świątyni ( sztuki) i jej zniszczenia którego dokonuje człowiek.

Trzecim tematem jest bezpośrednia inspiracja dzisiejszym pograniczem polsko –ukraińskim z którym to artysta od młodych lat jest silnie związany.

We wszystkich tych pracach przebija refleksja nad życiem i jego ulotnością, nad śmiercią a całość jest błyskiem przemijania, zarejestrowanych w pamięci spraw. Dominują tu elementy czerpane ze sztuki sakralnej, gdyż Zygadło interesuje się dokumentacją i konserwacją zabytków, a także ikonografią Podkarpacia.

Szczególne wyrazistym przykładem jest obraz ukazujący pogrzeb

 utrzymany w konwencji czarno białej. Kondukt żałobny wolno posuwa się w głębokim śniegu. Krzyż, chorągiew, najbliższa rodzina, a w pewnej odległości kapłan i reszta żałobników. Natomiast z boku jakby oderwana od tego szeregu grupka przyjaciół niosąca trumnę.  Jak mówi artysta inspiracją tego malowidła był pogrzeb jego licealnego profesora rysunków.  Obraz ten nasuwa skojarzenie z podobnym tematem jaki spotkać można w twórczości Teodora Axentowicza – „Pogrzeb hucuła”.

 

Innym przykładem przemijania jest sporych rozmiarów obraz blokowiska w którym prawdopodobnie przemieszkiwał artysta. Na pierwszym planie stara wiejska chałupa i drzewo, a z tyłu w sinej zimowej poświacie wymarłe blokowisko.

Zdarzenia zapamiętane z dawnych lat  zmieszane są z nowoczesnością i nasuwają skojarzenia z filmem w którym Himisbach uporczywie bronił swego starego domu przed powstającym w sąsiedztwie wielkim blokowiskiem.

Spore refleksje budzi cykl ciekawych obrazów na których artysta ukazuje wiejskie dzieci na tle ( zapewne zapamiętanych z dzieciństwa ) wiejskich chałup. 

Zygadło  pochodzący  z pogranicza polsko – ukraińskiego, czerpie garściami inspiracje do swych obrazów właśnie z tego rejonu. Malarstwo podbudowane jest również historyczną wiedzą, a także fotografią, co daje realistyczny efekt przedstawianych motywów. I tu rodzą się skojarzenia ze świetnym obrazem Wacława Szymanowskiego, na którym ukazana jest grupka ciekawych świata bosych dzieci przy ubogiej wiejskiej chacie.  Zygadło nie kopiuje, ale rozwija swoją koncepcję na bazie kultury w której wyrósł (naturalnie w sensie artystycznym ).

Prace młodego artysty są przełożeniem na płótno własnych rozwiązań artystycznych , fascynacji, związanych z odbiorem zapamiętanych obrazów i rzeczywistości. To wynik nostalgicznej osobowości, wrażliwego i poszukującego własnych rozwiązań umysłu oraz zastanowień nad sztuką materii czy przemijaniem jej form.

Warto śledzić dalszy, twórczy rozwój tego utalentowanego człowieka, co bardzo państwu polecam.

    A.K
fotoreportaż z wtstawy >>>


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt