magazyn sztukiAdam Kieniewicz


teksty dotychczasowe>>>

Malarstwo i poezja Kazimierza Machowiny u Adwokatów


Naczelna Rada Adwokacka i Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie w ramach obchodów - IV Dni Kultury Adwokatury Polskiej - zorganizowała w Klubie Adwokatów im. Janiny Ruth - Buczyńskiej w Krakowie przy ul: Sławkowskiej 1 /Ip./ -  wernisaż prac znanego krakowskiego artysty malarza i poety - Kazimierza Machowiny.  

Kazimierz Machowina urodził się w 1938 roku w Czarnkowie.  Po ukończenie PLSP w Poznaniu, podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych  - w pracowni prof. Emila Krchy, gdzie uzyskał dyplom. W czasie studiów związany był z kabaretem "Zdrój Jana" oraz współtworzył teatrzyk "Lornetka" przy ZPAP w Krakowie.

Na wystawie możemy podziwiać - 31 prac artysty, które specjalnie zostały tak zaprezentowane ze w jednej sali znajdują się - 23 pastele , a w drugiej sali -  8 olejnych aktów

Malarstwo Kazimierza Machowiny jest czyste jak jego poezja. Ileż w nim uczuć rodzących się w obcowaniu z pięknem przyrody.  Artysta skupia się na treści dzieła oraz barwie.  W swej treści jego malarstwo jest bliskie  - ale też dalekie  -  od rzeczywistości.  Bliskie - gdyż w  obrazach rozpoznajemy namalowane przedmioty - drzewo, ptaka, kota,kozę, kapliczkę, owoce, kwiaty itp.  Dalekie  - gdyż staramy się odgadywać tę ukrytą tajemnicę w jego malarstwie.  Artysta bardzo prostymi artystycznymi  środkami tworzy charakterystyczny klimat prezentowanych nam dzieł, pełnych mistyki i tajemniczości. Podziwiamy zaczarowany świat -  świat przedziwnych ptaków, kotów, kwiatów, drzew , kosciolkow.

Jest to niezwykła twórczość, w której ogromną rolę odgrywa światło i kolor .  Romantyzm artysty, tęsknota za dzieciństwem, bajkami, wspomnieniami młodości -  dobitnie wyrażana jest w jego pracach. Szczególną uwagę przykuwają znakomicie prostymi liniami zaznaczone wizerunki kóz. Tu nasuwają się myśli porównania z pracami Jerzego Panka. Ileż w tych pastelach dynamiki, ileż obserwacji i skojarzeń.

Zupełnie inne myśli obrazują nam prezentowane olejne akty.  To niezwykle osobliwa forma malarstwa. Żarliwa, syntezująca koncentracja na osobie, formie, rysunku.  Stonowane kolorystycznie, lekkie dotknięcia pędzlem tworzą plamę z których wyłania się postać kobiety : zjawiskowej, pełnej wstydliwości, zadumy. Te nagie kobiety z ptakami  chcą nam coś opowiedzieć, przekazać, zwrócić uwagę na tajemnicę nagości.

Ten listopadowy wernisażowy wieczór uświetniły pełne uroku, zadumy oraz romantyzmu - ciepło recytowane recytowane wiersze przez  profesora PWST Leszka Piskorza, pochodzące z IV tomiku wierszy artysty pt. "Skaska".  O malarstwie Kazimierza Machowiny opowiadał ze swadą  prof. Czeslaw Dzwigaj z krakowskiej  ASP .

Wystawę otworzył dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie - mecenas Paweł Gieras w asyście kierowniczki Galerii - pani mecenas Lidii Piwowarczyk.

Obrazy Kazimierza Machowiny prezentowane będą do 15 grudnia 2014 r.,/ pon. - piątek/ -  w godz. 13,00 - 16,00.  Wystawa jest wyjątkowa, dlatego gorąco państwa  zachęcam do jej obejrzenia.

Adam Kieniewiczhome | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt