magazyn sztukiAdam Kieniewicz


teksty dotychczasowe>>>


"Akwarelowe impresje" Doroty Chomko w kawiarni Rio.


W kultowej kawiarence Rio przy ul. św. Jana prezentuje swoje "Akwarelowe impresje" pani Dorota Chomlo - absolwentka Papieskiej Akademii Teologicznej oraz Uniwersytetu Jagielońskiego. Obecnie kształci się na podyplomowych studiach w zakresie malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artystka od lat związana z  Grupą Twórczą 'Amarant" w której to pod fachowym okiem znanego krakowskiego artysty malarza, grafika i poety Kazimierza Machowiny doskonaliła i nadal doskonali swój malarski talent. Współpracuje również z grupą malarzy, rysowników "My z Palety", którą prowadzi artysta malarz , grafik Stefan Berdak.

Dorota Chomko obdarzona sporym artystycznym talentem ciągle doskonali swoje malarskie rzemiosło. Jak sama powtarza .." rysowanie i malowanie  sprawia mi ogromną radość", bowiem cały swój wolny czas na to poświęca. Posługuje się różnorodnymi technikami malarskimi ( olej, tempera, akwarela, pastel. Uwielbia rysować przeważnie węglem, kredką, ołówkiem i nierzadko pisakiem.

Jej ulubionymi artystycznymi tematami są pejzaże i portrety.

W prezentowanych na ścianach kawiarenki Rio bardzo smakowitych dla odbiorcy akwarelowych  pracach, wyczuwa się zmysłowości żywotność natury wobec, której Dorota Chomko nie pozostaje bierna i uległa, a która intryguje ja nie tylko swoją urodą ale tez narzuconymi nastrojami. Jest to natura smutna, bezludna, opuszczona, a przy tym jasna, bardzo kolorowa, pełna światła i zaznaczonych cieni.

Artystka przy użyciu nasyconej palety kolorów, przenosi na papier rozległe pejzaże na jakie natrafia w okolicach Krakowa.

Ekspresję przedstawionych pejzaży synchronizuje z ekspresyjną formą oparta na mocnych, szerokich, czasem ciemnych kontrastach żywiołów z rozmachem kładzionej farby oraz lekkiej deformacji.

Pijąc doskonałą serwowana kawę, warto ucieszyć wzroki jasnymi pełnymi lolorów i cieni akwarelami Doroty Chomko.

A.K
home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt