magazyn sztukiAdam Kieniewicz


teksty dotychczasowe>>>


Grupa Plastyczna Amarant i jej mistrz Kazimierz Machowina.


Amarant - to nieformalne stowarzyszenie malarzy amatorów skupiające ludzi w różnym wieku, zawodzie. członkami Amarantu są : nauczyciele,architekci. prawnicy, lekarze, inżynierowie, technicy, ale nie wiek ani kwalifikacje zawodowe są tu ważne, ważna jest pasja tworzenia, malowania, obcowania z materią jakim jest powstawanie dzieła, obcowanie z przyrodą. To kształtuje takie cechy jak; wyobraźnia, indywidualizm, wyzwala zbiorową energię w ciężkich chwilach artystycznych zawahań i przez wspólna rozmowę umożliwia pokonanie wszelkie zawiłości twórcze. Ci ludzie to czują, rozumieją, wiedza ze w Sztuce chodzi o piękno, o prawdę,

o treść. Bowiem Sztuka jest dziełem typowo ludzkim, która wzbogaca, uszlachetnia, rozszerza horyzonty, pobudza do myślenia, wzbogaca samowiedzę człowieka o sobie i o świecie, rozwija wyobraźnię. Artysta, który nie jest w stanie sprostać tym wymaganiom, nie jest nim po prostu.

Takie myśli mnie nachodzą, kiedy śledzę wystawy tych obdarzonych wielką siła twórcza ludzi

z Grupy Amarant, gdyż pomimo realiom codziennego nie zawsze łatwego życia, znajdują czas aby kształcić i rozwijać swój niewątpliwy artystyczny talent pod fachowym okiem znakomitego krakowskiego artysty malarza, grafika, rysownika i w dodatku poety Kazimierza Machowiny.

Ten wspaniały człowiek, nauczyciel z wielkim oddaniem od 2001 roku jest artystycznym opiekunem.

Obecnie pod jego fachowym okiem doskonali swój malarski warsztat ponad 20 osób. Są to: Renata Bąk, Elżbieta Borczak, Dorota chomlo, Kazimiera Chromik, Zofia Dubiel, Marek Gajewski, Halina Gołębiowska-Kęsek, Maria Hajto- Gwóźdź, Barbara Kołodziejczyk, Joanna Kornafel, Irena Lorenc, Halina Luberda, Ewa Łacek, Maria Mircea, Janusz Nowak, Elżbieta Rączkowska, Stefania Rypuszyńska, Leszek Skrobacki, Rysia Stanclik-Paluszek, Maria Stano, Anna Szarwiło, Kazimiera Wiercichowska. A ileż innych pasjonatów przewinęło się przez otwarte dla wszystkich chętnych progi tej artystycznej pracowni, której początki sięgają lat 80 ubiegłego wieku, kiedy przy Krakowskim Domu Kultury 'Pałac pod Baranami" zajęcia prowadził profesor Ludwik Pindel.

Obecnie prace Grupy Amarant można oglądać w Klubie Kazimierz przy ulicy Krakowskiej 13.

Warto tam w wolnej chwili zajrzeć, aby móc przez chwilę zapoznać się i podziwiać ładne obrazy o bardzo różnej artystycznej formie, niemniej tworzonej z z zamiłowania i chęci pokazania się.

Adam Kieniewicz
home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt