magazyn sztuki


ArtiDoTuum Gallery Cafe

ul. Józefa 18

31-056 Kraków

galeria@artidotuum.pl

www.artidotuum.pl

ARCHIWUM GALERII OD 2007

 2007

Maciej Pęcak

kontemplator - rzeźba

od 22.02.2007

fotoreportaż z wernisażu 


Maria Leśniak

"Między lękiem a nadzieją"

malarstwo

od 12.06.2007

fotoreportaż z wernisażu 

 2009

Josef Presser

1907 - 1967

rysunki, pastele, gwasze

od 27.06.2009

fotoreportaż z wernisażu

Podróż sentymentalna

Josef Presser urodził się przed I wojną światową w rodzinie polsko - rosyjskiej żydowskiego pochodzenia. To Lublin, miasto kojarzone z znakomitym pisarzem Singerem. Niestety jak wiele rodzin w tym czasie, Także jego rodzina została zmuszona do emigracji. Rodzina Presserów zamieszkała w Stanach Zjednoczonych. Josef Presser jako 12-latek otrzymał stypendium w prestiżowej School of the Museum of Fine Arts. Jego nauczycielem został Fhilips L.Hale.Studiował w Boston Museum of Fine Arts School, w Europe, wraz z Bryant Baker, Henry Hunt Clark, Philip Hale, i William James. Był członkiem Philadelphia Watercolor Club

Pittsburgh, The Art Institute of Chicago, The Pennsylvania Academy of Fine Arts, and the Metropolitan Museum of Art, New York. Studiowania nie ograniczył tylko do artystycznych umiejętności, ale połączył je z wszechstronną edukacją. Wiele podróżował po Europie, odwiedzając wszystkie najważniejsze muzea, zapoznając się z twórczością innych artystów. W Stanach Zjednoczonych został uznany za wybitnego malarza, prekursora ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Sam artysta pisał, że nie ma aspiracji być prekursorem, chce tworzyć i żyć w kręgu sztuki. Próbuje znaleźć miejsce dla siebie. Jego twórczość jest wynikiem przeżyć imigranta - podróży sentymentalnej - tęsknoty za magią odchodzącego świata - świata sztukmistrza z Lublina. Jego żywiołowy charakter kontrastował z melancholią, smutkiem, a wszystko to znajdowało miejsce w jego twórczości i mieszało się jak w tyglu.

Inspiracją byli ludzie, których spotykał na swojej drodze, ludzie młodzi, starzy, klauni, włóczędzy, muzycy z ich i jego emocjami i przeżyciami.

Żył krótko (zmarł śmiercią samobójczą w 1967 roku w Paryżu, gdzie mieszkał przez ostanie trzy lata życia).), intensywnie, w wielu miejscach, ale wszędzie gdzie był i tworzył, w swoich obrazach zostawił część siebie.

Prace Pressera znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach oraz w zbiorach Metropolitan Museum of Art, New York, the Whitney Museum of American Art, New York, Galleria degli Uffizi, Firenze, Italy and the Louvre, Paris, France and others.

Na wystawie prezentujemy tylko niewielki wycinek jego twórczości. Są to prace na papierze, wykonane różnymi technikami: gwasz, tempera, akwarela, tusz , kredka - rzadziej olej, pochodzące z prywatnej kolekcji Andrzeja Ziętkiewicza (Woodstock - st. Nowy York).

Niestety, do tej pory niewiele osób w Polsce znało twórczość Pressera, a dzięki tej wystawie mają okazję zapoznać się z nim i jego twórczością, na co w pełni zasługuje.

Maja Loster


Zbyszko Oleś

grafika i fotografia

od 10 grudnia 2009r

fotoreportaż z wernisażu

 2010

Joanna Tęciorowska

malarstwo

od 25.03.2010

fotoreportaż z wernisażu


Bożena Gąsienica Byrcyn

tatry - malarstwo, gobeliny

23 kwietnia 2010

fotoreportaż z wernisażu 


Artidotuum Gallery Cafe

Henryk Matlingiewicz

Kabalistyczne obrazy Psalmów Dawida

od 09.12.2010
 


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt