magazyn sztuki
ul. Floriańska 18/5, Kraków

tel. (12) 422 16 19,

(12) 422 16 19

www.pauza.pl


Galeria Pauza czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 15 - 21.


Pokaż Galeria Pauza na większej mapie
 nadchodząca wystawa


 bieżąca wystawa

Galeria Pauza

Stolarska 5, Ip

Igor Oleś

Limbo

od 28.11.2014

Limbo to zawieszenie w czasie, opowieść o chorobie i emocjach. Łączę w niej kilka bardzo ważnych dla mnie elementów. Własnoręcznie wykonane obiekty, jako zmaterializowanie moich odczuć i wrażeń. Przestrzeń, w którym owe obiekty osadziłem, a którego wizualna forma silnie koresponduje ze mną, oraz dygresje - wątki, w których na chwilę oderwałem się od głównej myśli, błądząc pomiędzy dzieciństwem, a dorosłością oraz medytacją, która stała się dla mnie oparciem i elementem trzymającym wszystko w równowadze.Kolorystyka i forma, którą się posłużyłem bardzo silnie przedstawia moje wnętrze, moje uczucia - elementy lekkie, jasne, spokojne są metaforą dobrego nastawienia -nadziei, a elementy ciężkie, smutne, ciemne to symbol niepokoju, ale też oczyszczeń.Wszystkie te fotografie pojawiały się mojej głowie w postaci wrażeń, niedokończonych obrazów, które powoli dojrzewały i podczas fotografowania nabierały nowego, własnego kształtu. Ich różnoraka stylistyka ma podkreślać sinusioidalną naturę każdego stanu, który nas dosięga.Igor Oleś - ur. 1989 r. w Krakowie. Absolwent wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej - specjalność fotografia na Łódzkiej Szkole Filmowej. W 2014 roku zakwalifikował się na 3-miesięczną rezydencję w Emmanuel Collage w Bostonie (Emmanuel Collage Artist in Residence Program). Jego działalność artystyczną reprezentuje nurt fotografii inscenizowanej łączącej w sobie elementy rzeźby, malarstwa oraz instalacji. Poprzez własnoręczne budowanie planów zdjęciowych, światło i wykonanie fotografii tworzy wyimaginowaną wizję świata na bazie osobistych doświadczeń. Uczestnik wielu międzynarodowych wystaw (m. in. Bratysławie, Iserlohnie, Kopenhadze, Dusseldorfie, na fotofestiwalu w Łodzi, MFFM w Jarosławiu, OFF w Opolu).igoroles.com

 wydarzenia 2014

Galeria Pauza - ul. Florianska 20

/goscinnie u prof. Stefana Dousy/

FRANEK AMMER

"Exclusion"

od 11.09.2014


Galeria Pauza

"ESTETYKA SORENSYCZNA" 

od 17.05.2014


GALERIA PAUZA

Olga Świątecka & Monika Redzisz

WSTYD

wernisaż: 27.03.2014 | 20:00

(Wystawa powstała w ramach projektu Fotoprezentacje realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” –

kurator i koordynator Fotoprezentacji : Krzysztof Pacholak)

O wstydliwym projekcie opowiadają Olga Świątecka i Monika Redzisz

Olga: „Cześć, chcę sfotografować wstyd.” – z takimi słowami stawałyśmy w drzwiach naszych bohaterów, by skonfrontować ich (i nas same) z trudną rozmową. Chciałyśmy stworzyć własną opowieść o cudzej intymności – portretem, ale i słowem. „Wstyd” to wyciszone sesje zdjęciowe, ale także godziny rozmów z bohaterami. „Wstyd” to proces poznawania tej emocji – naszego, jako osób postronnych, ale i bohaterów, którzy czasem po raz pierwszy zmagali się z jej opisem. To proces fascynujący i nieprzewidywalny, podczas którego słowo to nabrało nowego, bardzo osobistego wymiaru. Pokazanie wstydu przed obcą osobą jest akceptacją własnej kruchości, a jednocześnie manifestem wewnętrznej siły – powiedziała jedna z portretowanych.

Monika: Podjęłyśmy próbę sfotografowania wstydu. Powodów wstydu jest mnóstwo - czasem to wrodzona nieśmiałość, nadwrażliwość, czasem efekt czyjegoś destrukcyjnego wpływu albo traumatycznych doświadczeń. Ale bez względu na to, czy jest to wstyd pierwotny czy nabyty, staje się potężnym hamulcem naszego rozwoju, naszego życia. Wszystko staje się trudniejsze, kiedy żyje się ze wstydem.

***

Na szczęście, jak pokazują historie naszych bohaterów, wstyd można przezwyciężać; a im blokada była mocniejsza, tym większa ulga i radość z jej pokonywania. Cieszymy się, że mogłyśmy wziąć udział w każdym z tych spotkań i dziękujemy bohaterom za zaufanie.

Biogramy:

Olga Świątecka ('87)

Obrazem i słowem operuje zawodowo i dla przyjemności, w swoich dokumentach fotograficznych podejmuje tematy bliskie człowiekowi. Współzałożycielka fotograficznego kolektywu PUAP collective, absolwentka studiów skrajnie różnych: ekonomii, dziennikarstwa i fotografii. Lubi wyzwania, nie umie odpoczywać, jak nie kręci klipów, to kreci nosem. Ciągle się uczy.

Monika Redzisz (‘74)

Zajmuje się reportażem. Pisze i fotografuje. W latach 2000-2011 tworzyła grupę Zorka Project.

Współpracuje głównie z Gazetą Wyborczą. Skończyła filozofię na UW i fotografię na ASP w Poznaniu.


GALERIA PAUZA

JAKUB KARWOWSKI 

RYSA

od 20.02.2014

Rysa – to opowiadanie.

Krótka forma oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Jej bohaterem jest nasz syn Fryderyk. Jego historia nie jest nadzwyczajna, ale kryje w sobie tajemnicę.

Po urodzeniu przeszedł poważną operację serca, czego śladem jest blizna na jego piersi.

Ta blizna to nie jedyna rysa w tej opowieści, choć jedyna tak widoczna.

Jakub Karwowski

Urodzony w 1985 roku w Krakowie. Studiował Muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Fotografię w PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi.

W swojej twórczości skupia głównie na emocjach i obserwacji najbliższego otoczenia. Bazuje na tradycjach fotografii rodzinnej przekształcając ją we współczesną opowieść o człowieku w jego intymnym świecie. Od 2008 roku fotografuje swoją rodzinę tworząc kolejne rozdziały własnego „albumu rodzinnego”.

Najważniejsze nagrody:

Finalista – Emergentes DST, Encontros da Imagem 2012, Braga, Portugal.

Finalista – Łódz Fotofestival 2012, Łódź.

Grand Prix – PHOTO DIPLOMA AWARD 2011, Poznań.

Stypendium twórcze Prezydenta Miasta Krakowa 2008.

Od 2013 roku współpracuje z galerią MODULO z Lizbony i RICK WESTER FINE ART z Nowego Jorku.

JAKUB KARWOWSKI  SCRATCH

This is a story.Based on situations that really happened.The main character is our son Fryderyk.His story is not extraordinary, but there is a secret in it.After his birth he underwent a difficult cardiac surgery which marked him with a scar on his chest.This scar is not the only scratch throughout the story, although it is the one that stands out.

Jakub Karwowski

Born in Kraków 1985 . He studied musicology at the Jagiellonian University in his hometown and then proceeded to study Photography at the Polish National Film, Television and Theater School in Łódź.

In his photography mainly focuses on the surroundings closest to him and the emotions and observations around that space. He transforms traditional family photography and turns it in to a contemporary story revolving around one person’s intimate world. Since 2008 he has been photographing his family and creating the next chapters of his own „family album”.

Schollarships & Awards:

Finalist – Emergentes DST, Encontros da Imagem 2012, Braga, Portugal.

Finalist – Lodz Fotofestival 2012, Łódź.

Grand Prix – PHOTO DIPLOMA AWARD 2011, Poznań.

Artistic Scholarship from the Mayor of Kraków 2008.

Since 2013 he cooperates with MODULO Gallery (Lisbon) and RICK WESTER FINE ART (New York)


Galeria Pauza

WELNICKI GRZEGORZ

" Eli, Eli "

od 9.01.2014

Galeria mieści się na ulicy Floriańskiej 18/5 w Krakowie. Jej celem jest ugruntowanie fotografii jako niezależnej formy sztuki. Powstała, aby zapewnić obszar komunikacji

pomiędzy fotografią, a grafiką, wideo, oraz instalacjami dźwiękowymi.


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt