magazyn sztukiKraków, Józefa 18

tel. 603 223 008

603 223 008

www.olympiagaleria.pl 

własciciel

Olimpia Maciejewska

wt-pt 11 - 17 sb 11 - 14Pokaż Olympia Galeria na większej mapie
 nadchodząca wystawa
 bieżąca wystawa

16 lat i siedem dni  albo Sztuki niepiękne czyli spadkobiercy Marcela Duchampa

Artyści: Agnieszka Berezowska, Ireneusz Bęc, Dominik Borkowski, Ewa Ciepielewska, Katarzyna Kmita, Keymo, KREM, Bogumił Książek, Robert Motelski, Adam Rzepecki, Kamil Stańczak, Tomasz Vetulani, Grzegorz Zygier

od 4 czerwca 2015

16 lat i siedem dni... taki wiek osiąga Galeria Olympia.

Obchody 4 czerwca. odbedą się w Galerii Olympia oraz w klubie Piękny Pies, Kraków, Bożego Ciała 9, gdzie koncert da zespół KREM.

Nawiazanie do piosenki mistrzyni campu jest nieprzypadkowe. O ile data urodzin Galerii Olympia jest raczej umowna, to fascynacja fenomenem Violetty Villas wśród artystów współpracujących z Galerią Olympia jest rzeczywista i jednoznaczna. Wystarczy wskazać Ewę Ciepielewską, Kasię Kmitę czy Adama Rzepeckiego.

Według prawdy historycznej i niezaprzeczalnych faktów potwierdzonych materiałem dowodowym do odnalezienia w sieci oraz w ludzkiej pamięci, a także w fotograficznym archiwum samej galerii, 16 lat i siedem dni od momentu ukonstytuowania sie tej placówki kultury mineło 7 maja Wybrana na dzień otwarcia wystawy data 4 czerwca jest bardziej dramatyczna niż 7 maja, a to, ponieważ 4 czerwca roku 2015 jest dla katolików dniem świętym, bowiem jet to Boże Ciało. 4 czerwca jest nieformalnym świętem wolności upamiętniajacym rok 1989. Ponadto 4 czerwca jest dniem urodzin założycielki Galerii Olympia, przez wiele lat jej właścicielki, a obecnie dyrektorki Odmienne te wątki się splatają, ukazując jednocześnie w sposób symboliczny różnorodność oferty programowej Galerii, która to oferta jest możliwa dzięki niejednorodnej linii artystycznych manifestacji samych twórców współdziałających z Galerią od lat. Tworzących z Galerią pluralny świat sztuki, który zawsze mieć będzie smak indywidualnej wolności. Tytuł wystawy Sztuki niepiękne czyli spadkobiercy Marcela Duchampa nie pozostawia w tej kwestii żadnych złudzeń.

Zespół Krem to odpowiedź na zagubienie jednostki w zdigitalizowanym i odempatyzowanym świecie. Ich taneczna muzyka nawiązująca stylistycznie do bezpiecznych lat 80., niebezpiecznie zahacza o estetykę campową. Grupa powstała w 2008 roku. Jej liderka, Wiki Królikowska - klawiszystka i wokalistka, ideę poszukiwania siebie i miłości we współczesnym świecie przenosi ze swoich piosenek w rzeczywistość

 wydarzenia 2015
Galeria Olympia wprowadza na rynek sztuki wyróżniających się własnym stylem młodych, polskich artystów. Nazwa galerii odnosi się do imienia jej założycielki Olimpii Maciejewskiej, nawiązuje również obrazu E. Maneta zatytułowanego Olympia. W ciągu swojej sześcioletniej działalności Galeria spotkała się z dobrym odbiorem ze strony publiczności i specjalistycznej prasy, i jest uważana za jedną z lepszych galerii ze sztuką współczesną w Krakowie.


home | wydarzenia | galeria sztukpuk | galerie | recenzje | forum-teksty | archiwum | linki | kontakt